Candidate’s Filing Week Closes

Filing Week has officially closed across Washington State.  Some interesting filings on the final day for the 12th Legislative District races, Democrat C. Keiki Stacy Weigle of Okanogan has joined the 4-way race for position #1 . Rep. Mike Steele will be challenged by two Methow Valley candidates, Valerie Sarratt, a democrat from Twisp and independent Alan Fahnestock from Winthrop.

Chelan County Assessor Deanna Walter will be opposed by Kevin Ohme.  Robert Moelder has entered the crowded Chelan County Commission race as an independent.  Robert Castro of Chelan will join a three way race for District Court Judge.  Daryn Klinginsmith will challenge Randy Smith for his Chelan PUD seat.

Douglas County will have a race for Judge, Sheriff and County Commission as a result of the final filings this week in Waterville.

Undersheriff Kevin Morris and Leon Leyde will run in the November General election to replace retiring Sheriff Harvey Gjesdal.  Marc Straub and Norm Tupling will also advance to the November ballot as the only candidates for Commissioner Steve Jenkins County Commission seat.  Eric Biggar will have to run against Robert Hunter for District Court Judge. Biggar was appointed to the bench this month after the retirement of Judge Judy McCauley

Former State GOP Party Chair Susan Hutchison joined a field of 30 candidates to challenge Maria Cantwell for US Senate

Here are the filings as of 5pm at the Douglas and Chelan County Auditor’s Office.

DOUGLAS COUNTYWIDE
County Assessor Partisan Office 4-year term
Jim Ruud  (Prefers Republican Party)

County Auditor Partisan Office 4-year term
Thad Duvall  (Prefers Democrat Party)

County Clerk Partisan Office 4-year term
Tristen Worthen (Prefers Republican Party)

County Commissioner 3 Partisan Office 4-year term
Marc Straub (Prefers Republican Party)
Norman (Buck) Tupling  (Prefers republican Party)

Prosecuting Attorney Partisan Office 4-year term

Gordon Edgar (No Party preference)

Sheriff Partisan Office 4-year term
Kevin W Morris (Prefers Republican Party)

Leeon Leyde (Prefers Republican Party)

County Treasurer Partisan Office 4-year term

Natalie R. Marx (Prefers Republican Party)

District Court Judge Nonpartisan Office 4-year short and full term

Eric C. Biggar

Robert Hunter

Supreme Court Statewide
Justice Position 2 Nonpartisan Office 6-year term
Susan Owens

(Zamboni) John Scannell

Justice Position 8 Nonpartisan Office 6-year term
Steve Gonzalez

Nathan Choi

Justice Position 9 Nonpartisan Office 6-year term
Sheryl Gordon McCloud

Stanley I Lippmann

Court of Appeals, Division 3, District 3 Chelan, Douglas, Kittitas, Klickitat, Yakima
Judge Position 2 Nonpartisan Office 6-year term

Rob Lawrence-Berrey

PUD COUNTYWIDE Douglas
Commissioner #1 Nonpartisan Office 6-year term
Ron Skagen

CHELAN COUNTY
ASSESSOR Partisan Office 4-year term
Deanna Walter (Prefers Republican Party)

Kevin Ohme (States No Party Preference)

AUDITOR Partisan Office 4-year term
Skip Moore (Prefers Republican Party)

CLERK Partisan Office 4-year term
Kim Morrison (Prefers Republican Party)

COMMISSIONER 2 Partisan Office 4-year term
Bob Bugert (States No Party Preference)

Zachary Miller (States No Party Preference)

Shon D. Smith (Prefers Republican Party)

Lee Duncan (States No Party Preference)

Robert Moelder (Prefers Independent Party)

CORONER Partisan Office 4-year term
Wayne E. Harris (Prefers Republican Party)

PROSECUTING ATTORNEY Partisan Office 4-year term
Douglas J. Shae (Prefers Republican Party)

SHERIFF Partisan Office 4-year term
Brian Burnett (Prefers Republican Party)

TREASURER Partisan Office 4-year term
David E Griffiths (Prefers Republican Party)

DISTRICT COURT JUDGE #01 Nonpartisan Office 4-year term
Roy S. Fore

DISTRICT COURT JUDGE #02 Nonpartisan Office 4-year term
Allen F. Blackmon
Kyle Mott

Robert H. Castro

Chelan Superior Court Chelan
Judge Position 2 Nonpartisan Office 2-year unexpired term
Robert McSeveney
Travis Brandt

Judge Position 3 Nonpartisan Office 2-year unexpired term
Kristin Ferrera

Charles R Steinberg

PUD ALL Chelan
PUBLIC UTILITY DIST COMMISSIONER 2 Nonpartisan Office 6-year term
Randy Smith

Daryn Klinginsmith

PUBLIC UTILITY DIST COMMISSIONER B Nonpartisan Office 4-year term
Dennis Bolz

U.S. Senator Partisan Office 6-year term

Steve Hoffman (Prefers Freedom Socialist Party)

Sam Wright (Prefers The Human Rights Party)
Mike Luke (Prefers Libertarian Party)
Clint R. Tannehill (Prefers Democratic Party)
Roque “Rocky” De La Fuente (Prefers Republican Party)
Charlie R Jackson (Prefers Independent Party)
Jon Butler (Prefers Independent Party)
Mohammad Said (Prefers Democratic Party)
Don L. Rivers (Prefers Democratic Party)
Keith Swank (Prefers Republican Party)
Dave Bryant (Prefers Republican Party)
Ron Higgins (Prefers Republican Party) RC Smith (Prefers Republican Party)
GoodSpaceGuy (Prefers Republican Party)
Matthew D. Heines (Prefers Republican Party)
Joey Gibson (Prefers Republican Party)
Dave Strider (Prefers Independent Party)
Glen R Stockwell (Prefers Republican Party)
Alex Tsimerman (Prefers StandupAmerica Party)
James Robert “Jimmie” Deal (Prefers Green Party)
Maria Cantwell (Prefers Democratic Party)
Jennifer Gigi Ferguson (Prefers Independent Party)
Brad Chase (Prefers FDFR Party)
Art Coday (Prefers Republican Party)
Matt Hawkins (Prefers Republican Party)
Thor Amundson (Prefers Independent Party)
Tim Owen (Prefers Republican Party)
John Orlinski (Prefers Republican Party)
George H. Kalberer (Prefers Democratic Party)
Susan Hutchison (Prefers Republican Party)

U.S. CONGRESSIONAL DISTRICT NO. 8 Chelan, Douglas, King, Kittitas, Pierce
U.S. Representative Partisan Office 2-year term

Shannon Hader (Prefers Democratic Party)

Bill Grassie (Prefers Indep. Centrist Party)

Dino Rossi (Prefers GOP Party)

Jason Rittereiser (Prefers Democratic Party)
Tom Cramer (Prefers Democratic Party)
Kim Schrier (Prefers Democratic Party)
Gordon Allen Pross (Prefers Republican Party)
Richard Travis Reyes (Prefers Libertarian Party)
Jack Hughes-Hageman (Prefers The Republican Party)
Todd Mahaffey (States No Party Preference)
Patrick Dillon (Prefers Neither Major Party)
Keith Arnold (Prefers Independent)*(No Party)

STATE LEGISLATIVE DISTRICT NO. 12 Chelan, Douglas, Grant, Okanogan
State Representative Pos. 1 Partisan Office 2-year term
Keith Goehner (Prefers Republican Party)

J.D. Greening (Prefers Republican Party)

Ann Diamond (States No Party Preference)

C. Keiki Stacy Weigle (Prefers Democratic Party)

State Representative Pos. 2 Partisan Office 2-year term
Mike Steele  (Prefers Republican Party)

Valerie Sarratt  (Prefers Democratic Party)

Alan Fahnestock (States No Party Preference)

 

 

 

3 Comments on "Candidate’s Filing Week Closes"

  1. Larry Allred | May 18, 2018 at 8:23 PM | Reply

    Why would you omit Steve Hoffman’s US Senate candidacy? FreedomSocialists collected all those signatures and were the first to file.

    • Dave Bernstein | May 20, 2018 at 1:26 PM | Reply

      Steve Hoffman’s filing was accidentally missed in the original list posted earlier in the week. The final list also did not include his name until we learned of the oversight Saturday evening. It was added to the list at that time.

  2. Larry Allred | May 19, 2018 at 9:24 PM | Reply

    Thanks for the correction.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*